← Zpět

TZ - Otevřený dopis politikům: Odborníci žádají mimořádnou schůzi Sněmovny

Nepřijatelnost tělesného trestání dětí zůstává bez podpory zákonodárců. Odborníci volají po změně.

Praha, 29. dubna 2025

Centrum LOCIKA spolu s dalšími organizacemi a odborníky dnes zveřejňuje otevřený dopis adresovaný poslankyním a poslancům Parlamentu ČR. Signatáři v něm naléhavě vyzývají k okamžitému svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny, která by se věnovala projednání návrhů zákonů zásadních pro ochranu práv dětí v České republice. Mezi nimi je i novela občanského zákoníku, která má zakotvit nepřijatelnost tělesného trestání dětí. Tento návrh je ve Sněmovně připraven ke třetímu čtení už pět měsíců, přesto dosud nebyl zařazen na jednání.

- - OTEVŘENÝ DOPIS SI PŘEČTĚTE ZDE - -

„U příležitosti Mezinárodního dne za ukončení tělesného trestání dětí (30. dubna) upozorňuje Centrum LOCIKA na alarmující fakt, že česká Poslanecká sněmovna už pět měsíců neprojednala návrh, který má do občanského zákoníku zakotvit nepřijatelnost tělesného trestání dětí. Děti nemají čas čekat. Potřebují naši ochranu teď, ne až v dalším volebním období. Současná situace je alarmující: duševní zdraví dětí se zhoršuje, počet pokusů o sebevraždu stoupá, a násilí v rodinách i školách je na vzestupu. Přesto politici odkládají rozhodnutí, která mohou dětem zásadně pomoci,“ uvádí Petra Wünschová, ředitelka Centra LOCIKA, jedna ze signatářek dopisu.

K otevřenému dopisu se kromě Centra LOCIKA připojili například Výbor pro práva dítěte, Spondea, Nadace Kooperativy, LOM, SOFA, Platforma za včasnou péči, Nadace Sirius, Nevypusť duši, Acorus, PAQ Research a další. 

 

Nepřijatelnost tělesného trestání jako klíčový krok k ochraně dětí

Jedním z hlavních bodů výzvy je projednání sněmovního tisku 728, který navrhuje výslovně ukotvit nepřijatelnost tělesného trestání dětí do českého právního řádu. Česko tak stále patří mezi poslední země v EU, které takovou úpravu postrádají.

„Dvě třetiny případů týrání začínají takzvanou 'výchovnou fackou'. Tři čtvrtiny rodičů odsouzených za týrání přitom věří, že své dítě jen trestali. Podle studií ale právě fyzické tresty zvyšují riziko agresivity, psychických obtíží a opakovaného výskytu násilí v životě dítěte. Tento zákon má šanci změnit normy v české společnosti a poslat jasný vzkaz, že násilí do výchovy nepatří,“ upozorňuje Petra Wünschová.

 

Alarmující data: násilí na dětech, zhoršující se duševní zdraví a selhávající systém pomoci

  • 18% českých dětí zažívá fyzické týrání,
  • 22% je svědky domácího násilí,
  • 40% školáků má příznaky deprese a úzkosti,
  • 16% náctiletých se závažně sebepoškozuje,
  • počet pokusů o sebevraždu dramaticky roste.

Současně chybí dostatečná podpora: školního psychologa má jen každá pátá základní škola, signatáři vyzývají také k projednání sněmovního tisk 829, který obsahuje legislativní ukotvení sociálního pedagoga jako pedagogického pracovníka a jeho financování.

 

Společné poselství odborníků: děti nemohou čekat na politickou vůli

Otevřený dopis vyzývá zákonodárce, aby využili zbývající čas tohoto volebního období k ochraně těch nejzranitelnějších. Odborníci apelují, aby byly zákony, které mají potenciál zlepšit životy českých dětí, konečně projednány a schváleny.

 

Kontakt PR:

Magdaléna Černá, magdalenac@centrumlocika.cz, +420 722 906 323 

 

Centrum LOCIKA, z.ú.

Centrum LOCIKA zahájilo svou činnost v květnu 2015. Jedná se o první takto specializované centrum komplexní odborné péče pro děti zažívající domácí násilí v ČR. Vzniklo na základě dlouholetých zkušeností a vysoké poptávky po těchto službách ze strany rodičů i státních orgánů. Pražský magistrát udělil centru pověření k sociálně-právní ochraně dětí. Ročně odborníci centra pomohou až 200 dětem a jejich rodinám v přímé péči. V rámci distančních služeb provozuje Centrum LOCIKA poradenský chat pro děti a náctileté a poradenské služby pro rodiče a odborníky. LOCIKA se zabývá dlouhodobě advokacií tématu a snaží se o změnu systému péče o ohrožené děti. Realizuje preventivní kampaně a produkuje a distribuuje velké množství preventivních materiálů. Odborníci z centra školí a vzdělávají v tématu násilí v blízkých vztazích. Služby centrum poskytuje na adrese Umělecká 6, Praha 7.

 

www.centrumlocika.cz,

www.detstvibeznasili.cz,

www.facebook.com/centrumlocika,

https://www.instagram.com/centrumlocika/,

https://twitter.com/centrumlocika 

Ke stažení a k tisku

Stáhnout