← Zpět

Sebevraždy dětí a dospívajících

Sebevražda se téměř nikdy nestane z čista jasna..

Sebevražda se téměř nikdy neděje z ničeho nic. V pozadí mohou být jak závažné problémy dlouhodobého charakteru, např. konflikty s rodiči, problémy s vrstevníky, ale i pouhý vliv dospívání, případně nápodoba. Většině pokusů však předcházejí varovné signály. Dítě může být:

  • Úzkostné, podrážděné, neklidné nebo naopak pasivní a vyčerpané 
  • Zmiňuje pocity beznaděje, smutku, zbytečnosti, viny nebo možnosti, že by tu nebylo 
  • Nemá chuť se zapojovat do dříve oblíbených aktivit 
  • Má problémy s okolím - chová se konfliktně a nevyzpytatelně, ubližuje sobě nebo ostatním, šikanuje nebo je šikanováno
  • Sleduje videa, filmy, účastní se chatů a počítačových her s ústředním tématem smrti a sebevraždy
  • Stahuje se z kontaktu s rodiči, sourozenci nebo kamarády, působí osaměle
  • Má problémy s jídlem nebo spánkem (nechutenství, přejídání, nespavost, noční můry)
  • Chová se rizikově (alkohol, drogy, promiskuitní chování, hazarduje se životem)
  • Má problémy s kázní, soustředěním nebo jasným přemýšlením
  • Myšlenkami na smrt a sebevraždu se intenzivně a často zabývá 
  • Píše písně, básně nebo dopisy o smrti, odloučení a ztrátě

Má nedávné zkušenosti se závažnými stresujícími faktory, jako jsou problémy ve škole, konflikty a hádky v rodinném prostředí (domácí násilí), rozchod s přítelem nebo přítelkyní, nedávná smrt nebo ztráta milovaného člověka (rozvod, či odloučení), zmatení identity v sexuální orientaci.

Co dělat?

Otevřeně si s dospívajícími promluvit o tom, že je normální, že každého někdy napadají myšlenky na smrt. Stejně jako je normální, když je člověk nešťastný, mít chuť se zabít. Důležité však je, že dítě má důvěru v dospělou osobu a může se jí svěřit. Děti do 10 let nerozumí smrti stejně jako dospívající nebo dospělý, jsou primárně ohroženy nápodobou, např. vlivem sociálních sítí. V období dospívání vlivem změny hormonálních hladin a zvýšené citlivosti může docházet k situacím, kdy převládnou emoce a dospívající může volit sebevraždu jako řešení, které je vyvoláno momentálním afektem.

Pokud máte pocit, že vidíte podezřelé signály, nebo dítě naznačuje možnost sebevraždy, např. vyjadřuje se tak, že chce „zmizet“ nebo „to ukončit“, “bylo by lepší, kdyby tady nebylo” - berte jej vážně a vyhledejte odbornou pomoc. I když si nejste jistí, jak moc svá slova myslí vážně, i toto chování je voláním o pomoc. Vyjádření toho, jak špatně se cítí a není schopno situaci řešit jinak. Ignorování nebo zlehčování jeho slov může pravděpodobnost pokusu o sebevraždu zvýšit. 

Okamžitá pomoc

Pokud se dítě chová nebo vyjadřuje způsobem, který naznačuje, že je v krizovém stavu a mohlo by se pokusit o sebevraždu, nepokoušejte se situaci řešit sami. Zajistěte odbornou pomoc, kontaktujte psychiatrickou ambulanci nebo nejbližší zdravotnické zařízení. Stav může vyžadovat dočasnou hospitalizaci, než krize pomine. 

Pokud dítě není v bezprostředním nebezpečí, nejste si možná ani jisti, zda se nemýlíte ve svém podezření, udělejte následující:

1/ promluvte si s dítětem a pozorně poslouchejte, co říká. Dejte najevo, že to berete vážně, ať říká cokoliv. Zajímejte se o to, jestli vidí řešení svých různých problémů, a to i maličkostí. 

Pokud vám vaše podezření potvrdí, dohodněte se, že se vás nebo někoho, komu důvěřuje, ve chvíli krize pokusí kontaktovat. Promluvte s dítětem o telefonických nebo chatovacích linkách důvěry pro děti a mládež.

2/ poraďte se na krizové lince zabývající se dětskou problematikou 

3/ navštivte sami nebo s dítětem krizové pracoviště, psychologa či psychiatra, případně konzultujte stav dítěte s dětským lékařem

Pokud se akutně cítíte v úzkých a nevíte, jak se zachovat, existují krizové linky pro rodiče, nebo linky důvěry, které fungují 24hod denně.  

Krizové linky pro rodiče a dospělé: přehledně na jednom místě

LINKA BEZPEČÍ a chat pro děti, mládež a studující do 26 let 

LINKA DŮVĚRY a chat DĚTSKÉHO KRIZOVÉHO CENTRA:

CHAT DĚTSTVÍ BEZ NÁSILÍ

*Zdroj: MUDr. Jiří Koutek, Ph.D., Dětská psychiatrická klinika Fakultní nemocnice Motol v Praze. Sebevražda dítěte. Že se to nemůže stát? Šance dětem.

Použité zdroje a další informační materiály:

https://www.sancedetem.cz/sebevrazda-ditete-ze-se-nemuze-stat

https://www.nudz.cz/p_skupina/prevence-a-vyzkum-sebevrazd/

https://www.chkd.org/blog/myth-vs--fact--suicide-prevention-for-kids-and-teens/

Ke stažení k tisku v PDF

Stáhnout